LSXNH8080YKL100MJG
DigiKey Part Number
587-LSXNH8080YKL100MJGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXNH8080YKL100MJGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXNH8080YKL100MJGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXNH8080YKL100MJG
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 44.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 44.2mOhm Max 3131 (8080 Metric)
EDA/CAD Models
LSXNH8080YKL100MJG Models
DC Resistance (DCR)
44.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3131
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A