LSXND6060YEL1R0NMG
DigiKey Part Number
587-LSXND6060YEL1R0NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND6060YEL1R0NMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND6060YEL1R0NMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND6060YEL1R0NMG
Description
FIXED IND 1UH 4.5A 18.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.5 A 18.2mOhm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
110MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
9.8A