LSXND4040TKL220MDG
DigiKey Part Number
587-LSXND4040TKL220MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND4040TKL220MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND4040TKL220MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND4040TKL220MDG
Description
FIXED IND 22UH 720MA 348 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 720 mA 348mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSXND4040TKL220MDG Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
348mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA