LSXND4040MKL100MDG
DigiKey Part Number
587-LSXND4040MKL100MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND4040MKL100MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND4040MKL100MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND4040MKL100MDG
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 204 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 204mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
204mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA