LLXND4040MKL100MDG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 170mOhm 1616 (4040 Metric)
LLXND4040MKL100MDG
DigiKey Part Number
587-LLXND4040MKL100MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXND4040MKL100MDG
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 170 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
170mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA