LIC1840RS3R8107 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 457
Datasheet
100 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can
TAIYO YUDEN Supercapacitors
LIC1840RS3R8107
DigiKey Part Number
587-5108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC1840RS3R8107
Description
CAPACITOR 100F 15% 3.8V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Taiyo Yuden
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial, Can
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
100 F
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±15%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3.8 V