LCXNH8080YBL4R7NJG
DigiKey Part Number
587-LCXNH8080YBL4R7NJGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNH8080YBL4R7NJGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNH8080YBL4R7NJGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNH8080YBL4R7NJG
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 18 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.1 A 18mOhm 3131 (8080 Metric)
EDA/CAD Models
LCXNH8080YBL4R7NJG Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
3131
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)