LBXNH8080YKL100MJG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 34mOhm 3131 (8080 Metric)
LBXNH8080YKL100MJG
DigiKey Part Number
587-LBXNH8080YKL100MJGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXNH8080YKL100MJG
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
34mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3131
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A