LBXND4040MKL2R2MDG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for LBXND4040MKL2R2MDG is not available
LBXND4040MKL2R2MDG
DigiKey Part Number
587-LBXND4040MKL2R2MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXND4040MKL2R2MDG
Description
FIXED IND 2.2UH 1.9A 60 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.9 A 60mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A