LAMGM160808T601RD
DigiKey Part Number
587-LAMGM160808T601RDTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LAMGM160808T601RDCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LAMGM160808T601RDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAMGM160808T601RD
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 420mA 450mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LAMGM160808T601RD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
450mOhm
Manufacturer
Taiyo Yuden
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz
Features
Automotive
Current Rating (Max)
420mA