JMK105BJ105KV-F
DigiKey Part Number
587-1231-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1231-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1231-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK105BJ105KV-F
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JMK105BJ105KV-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)