FBMH1608HL300-T
DigiKey Part Number
587-1733-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1733-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1733-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HL300-T
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.6A 28mOhm
EDA/CAD Models
FBMH1608HL300-T Models
Category
Current Rating (Max)
2.6A
DC Resistance (DCR) (Max)
28mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz