FBMH1608HL121-TV
DigiKey Part Number
587-3812-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3812-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3812-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HL121-TV
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1.2A 130mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FBMH1608HL121-TV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Rating (Max)
1.2A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
130mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)