TS1117BCW33 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 343
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
TO-261-4, TO-261AA
TS1117BCW33
DigiKey Part Number
1801-TS1117BCW33TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS1117BCW33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1A