TLD8S11AH
DigiKey Part Number
TLD8S11AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLD8S11AH
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 363A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLD8S11AH Models
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
363A