SMDJ45CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2 740
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
72.7V Clamp 41.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMDJ45CA
DigiKey Part Number
1801-SMDJ45CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ45CA
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
50V