SMDJ17CA M6G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
27.6V Clamp 108.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
SMDJ17CA M6G
DigiKey Part Number
SMDJ17CAM6G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ17CA M6G
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ17CA M6G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
108.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V