BZX584B2V4 RSG
DigiKey Part Number
1801-BZX584B2V4RSGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-BZX584B2V4RSGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-BZX584B2V4RSGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B2V4 RSG
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
150 mW