BZW04-171
DigiKey Part Number
1801-BZW04-171TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-171
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW04-171 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V