BZD17C180P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 180 V 800 mW ±6.41% Surface Mount Sub SMA
SOD-123
BZD17C180P
DigiKey Part Number
1801-BZD17C180PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD17C180P
Description
DIODE ZENER 180V 800MW SUB SMA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 130 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.41%
Supplier Device Package
Sub SMA
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
450 Ohms