5.0SMDJ16A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
26V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
5.0SMDJ16A
DigiKey Part Number
1801-5.0SMDJ16ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V