1PGSMA200ZH
DigiKey Part Number
1801-1PGSMA200ZHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1PGSMA200ZH
Description
DIODE ZENER 200V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 200 V 1.25 W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1PGSMA200ZH Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Impedance (Max) (Zzt)
1500 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 152 V