1.5SMC16CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
22.5V Clamp 70A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
1.5SMC16CA
DigiKey Part Number
1801-1.5SMC16CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC16CA
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V