X8GEBGNHNF-16.384000
DigiKey Part Number
1664-X8GEBGNHNF-16.384000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X8GEBGNHNF-16.384000
Description
CRYSTAL 16.384MHZ 18PF THOLE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.384 MHz ±3ppm Crystal 18pF 105 Ohms HC-43/U
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
105 Ohms
Series
Operating Mode
3rd Overtone
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16.384 MHz
Size / Dimension
0.441" L x 0.189" W (11.20mm x 4.80mm)
Frequency Tolerance
±3ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)