TG-AL373-150-150-10.0-0
DigiKey Part Number
1168-TG-AL373-150-150-10.0-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AL373-150-150-10.0-0
Description
THERM PAD 150MMX150MM YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 150.00mm x 150.00mm Square
Category
Thickness
0.394" (10.00mm)
Material
Silicone Elastomer
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Box
Color
Yellow
Part Status
Not For New Designs
Thermal Conductivity
1.7W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
24 Months
Shape
Square
Base Product Number
Outline
150.00mm x 150.00mm