URG3216L-1200-L-T05
DigiKey Part Number
408-2056-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-2056-1-ND - Cut Tape (CT)
408-2056-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URG3216L-1200-L-T05
Description
1206 SIZE, 0.25W, 120 OHM, 0.01%
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
URG3216L-1200-L-T05 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)