VZH101M1VTR-0810ES
DigiKey Part Number
4403-VZH101M1VTR-0810ESTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH101M1VTR-0810ES
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
150 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C