CHNR8060-101M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR8060-101M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR8060-101M-00000
Description
FIXED IND 100UH 1.25A 380 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Wirewound Inductor 1.25 A 380mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
380mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)