CHNR5040-680M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR5040-680M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR5040-680M-00000
Description
FIXED IND 68UH 800MA 520 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 800 mA 520mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)