CHNR4030-680M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR4030-680M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR4030-680M-00000
Description
FIXED IND 68UH 520MA 1.128 OHM
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Wirewound Inductor 520 mA 1.128Ohm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
1.128Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
720mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)