CHNR4030-560M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR4030-560M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR4030-560M-00000
Description
FIXED IND 56UH 650MA 722 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 650 mA 722mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
722mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)