MF60252V3-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF60252V3-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF60252V3-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Vapo-Bearing™ 16.0 CFM (0.448m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF60252V3-1000U-A99 Models
Category
Noise
16.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
530 mW
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.101 lb (45.81 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.022A
Air Flow
16.0 CFM (0.448m³/min)
Voltage Range
8 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C