MF50101V2-1000U-A99 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 11.0 CFM (0.308m³/min) 2 Wire Leads
SUNON Fan Temperature Overview
SUNON Mounting and Bearing Considerations
MF50101V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF50101V2-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50101V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MF50101V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
25.6dB(A)
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Weight
0.043 lb (19.5 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
11.0 CFM (0.308m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C