MF50100V3-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-MF50100V3-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50100V3-1000U-A99
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 8.4 CFM (0.235m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF50100V3-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
22.4dB(A)
Series
Power (Watts)
380 mW
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.075A
Air Flow
8.4 CFM (0.235m³/min)
Voltage Range
3.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C