MF40101VX-1000U-F99
DigiKey Part Number
259-1839-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF40101VX-1000U-F99
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 9.9 CFM (0.277m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF40101VX-1000U-F99 Models
Category
Noise
31.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.05 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.087A
Air Flow
9.9 CFM (0.277m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C