MF40101V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF40101V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 8.0 CFM (0.224m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF40101V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
27.3dB(A)
Mfr
Power (Watts)
620 mW
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.051A
Air Flow
8.0 CFM (0.224m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C