MF40060V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF40060V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 40X6.5MM 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 6.3 CFM (0.176m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF40060V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
29.3dB(A)
Mfr
Power (Watts)
440 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Width
6.50mm
Current Rating (Amps)
0.087A
Air Flow
6.3 CFM (0.176m³/min)
Voltage Range
2.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C