MF30101V2-1000U-A99
MF30101V2-1000U-A99
SUNON Fan Temperature Overview
MF30101V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF30101V2-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF30101V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Vapo-Bearing™ 4.6 CFM (0.129m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF30101V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
20.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
390 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Current Rating (Amps)
0.320A
Width
10.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
4.6 CFM (0.129m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C