MF30100V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF30100V1-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF30100V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 30X10MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 30mm L x 30mm H Vapo-Bearing™ 5.5 CFM (0.154m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF30100V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
23.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Weight
0.018 lb (8.16 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Voltage Range
2.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C