MF25101V1-1000U-G99
MF25101V1-1000U-G99
SUNON Fan Temperature Overview
MF25101V1-1000U-G99
DigiKey Part Number
259-MF25101V1-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF25101V1-1000U-G99
Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H Vapo-Bearing™ 3.8 CFM (0.106m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF25101V1-1000U-G99 Models
Category
Noise
26.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
3.8 CFM (0.106m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C