MF20100V1-1000U-G99
DigiKey Part Number
259-MF20100V1-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF20100V1-1000U-G99
Description
5VDC FAN 20X10MM ALARM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 20mm L x 20mm H Vapo-Bearing™ 1.9 CFM (0.053m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF20100V1-1000U-G99 Models
Category
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Packaging
Box
Noise
25.0dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.53 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 20mm L x 20mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
1.9 CFM (0.053m³/min)
Current Rating (Amps)
0.106A
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)