MF17080V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF17080V2-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF17080V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 17X8MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 17mm L x 17mm H Vapo-Bearing™ 0.700 CFM (0.020m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF17080V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
14.2dB(A)
Mfr
Power (Watts)
330 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 17mm L x 17mm H
Weight
0.009 lb (4.08 g)
Width
8.00mm
Current Rating (Amps)
0.066A
Air Flow
0.700 CFM (0.020m³/min)
Voltage Range
3.3 ~ 6VDC
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C