EF40101B1-1000U-G99 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 749
Datasheet
Image for EF40101B1-1000U-G99 is not available
EF40101B1-1000U-G99
DigiKey Part Number
259-EF40101B1-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF40101B1-1000U-G99
Description
12VDC FAN 40X10MM ALARM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.0 CFM (0.224m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
EDA/CAD Models
EF40101B1-1000U-G99 Models
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Packaging
Box
Noise
27.3dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.99 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
8.0 CFM (0.224m³/min)
Current Rating (Amps)
0.082A
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)