CDRH8D43RT125NP-100MC
DigiKey Part Number
308-CDRH8D43RT125NP-100MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH8D43RT125NP-100MC
Description
FIXED IND 10UH 2.7A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.7 A 45mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
3.5A
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)