0840CDMCCDS-6R8MC
DigiKey Part Number
308-0840CDMCCDS-6R8MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
308-0840CDMCCDS-6R8MCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0840CDMCCDS-6R8MC
Description
FIXED IND 6.8UH 6A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 6 A 34mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
34mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.319" L x 0.307" W (8.10mm x 7.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)