0630CDMCDDS-100MC
DigiKey Part Number
308-0630CDMCDDS-100MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
308-0630CDMCDDS-100MCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0630CDMCDDS-100MC
Description
FIXED IND 10UH 4.5A 62 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 62mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.6A
DC Resistance (DCR)
62mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)