CDRH2D11/HPNP-4R7NC
DigiKey Part Number
308-1581-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1581-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDRH2D11/HPNP-4R7NC
Description
FIXED IND 4.7UH 850MA 238 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 850 mA 238mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
750mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
238mOhm Max
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)