Image for SWR201-NRTN-S11-RL-WH is not available
SWR201-NRTN-S11-RL-WH
DigiKey Part Number
SWR201-NRTN-S11-RL-WH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWR201-NRTN-S11-RL-WH
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWR201-NRTN-S11-RL-WH Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125V