PRPC039SAAN-RC
DigiKey Part Number
S1011EC-39-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC039SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 39 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
PRPC039SAAN-RC Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 9,31000kr 9,31
10kr 7,88200kr 78,82
100kr 6,70000kr 670,00
500kr 5,97964kr 2 989,82
1 000kr 5,69409kr 5 694,09
5 000kr 5,08301kr 25 415,05
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 26478
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 183
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM