PEC24SAEN
DigiKey Part Number
S1052E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC24SAEN
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.520" (13.21mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.850" (21.59mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 20,98000kr 20,98
10kr 17,85400kr 178,54
100kr 15,17540kr 1 517,54
500kr 13,54562kr 6 772,81
1 000kr 12,89933kr 12 899,33
5 000kr 11,51560kr 57 578,00
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 1989
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 944
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 512
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM